OKO, NOS, JEZIK
OKO — ORGAN ZA ČUTILO VID
Z očmi gledamo. Z njihovo pomočjo se znajdemo v prostoru, znamo presoditi razdaljo, zaznamo svetlobo, barve in oblike.
Zakaj imamo dve očesi? Če gledamo z obema očesoma, ločimo bližje predmete od oddaljenih.
Zgradba očesa
Glavni del očesa je ZRKLO. Stena zrkla je sestavljena iz treh plasti: BELOČNICA, ŽILNICA in MREŽNICA. Notranjost zrkla izpolnjuje steklovina. Beločnica je spredaj prozorna, ta del imenujemo ROŽENICA. Žilnica prehaja v obarvani del očesnega zrkla, tj. ŠARENICO, ki ima v sredini odprtino, to imenujemo ZENICA.
Oglej si videoposnetek in spoznaj, na kakšen način deluje oko.
NOS — ORGAN ZA ČUTILO VONJ
Ti kdaj zadiši iz kuhinje, ko se kuha kosilo? Ali lahko ugotoviš, kdaj peče zrezek ali ribo?
Z nosom zaznavamo različne vonjave. Po vohalnem živcu potujejo sporočila v možgane. Takrat zavonjamo. Tudi tako dobivamo sporočila iz okolja. Lahko se izognemo nekaterim nevarnostim: mnoge škodljive snovi imajo slab vonj (pokvarjena hrana, nekateri strupeni plini), po vonju dima zaznamo nevarnost požara.
V nosni sluznici so vohalne čutnice.
Hlapi vzdražijo čutnice, te pa pošljejo obvestilo v možgane. Vohalne čutnice otope, če kake vonjave dlje vplivajo nanje. Npr. če smo nekaj časa v prostoru, kjer smo ob vstopu zaznali močan vonj, ga kmalu ne zaznavamo več.
JEZIK — ORGAN ZA OKUS
Jezik je mišičast organ in je izredno gibljiv. Nahaja se v ustni votlini. Služi kot čutilo za okus, za pomoč pri žvečenju hrane ter govornem sporazumevanju.
Površino jezika pokrivajo majhni organi, imenovani okušalne brbončice, receptorji, s katerimi okušamo hrano in prepoznavamo njene sestavine.
Med pogoste zmote spada, da so receptorji za določen okus razporejeni po različnih predelih jezika. Drži pa dejstvo, da so nekateri predeli jezika bolj občutljivi na okus od ostalih.
Sedaj te čaka nekaj nalog, zato hitro preizkusi svoje znanje.